Minimalną sumę gwarancyjną ubezpieczenia OC, w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte umową ubezpieczenia OC, określa § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 6 listopada 2014 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorców wykonujących działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1616). Wynosi ona równowartość w złotych 10.000 euro. Kwotę tę ustala się przy zastosowaniu kursu średniego euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski po raz pierwszy w roku, w którym umowa ubezpieczenia OC została zawarta (§ 4 ust. 2 rozporządzenia).
Do przeliczenia minimalnej sumy gwarancyjnej ubezpieczeń OC za szkody wyrządzone w związku z usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych zawieranych w 2024 r. stosuje się średni kurs ogłoszony przez NBP z 2 stycznia 2024 r., który wyniósł: 4,3434 zł. W związku z tym minimalna suma gwarancyjna dla umów zawieranych w 2024 r., w stosunku do jednego zdarzenia, wynosi: 43.434 zł (tj. 10.000 euro × 4,3434 zł/euro). |
Obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC za szkody wyrządzone w związku z działalnością w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nie mają biegli rewidenci oraz doradcy podatkowi, jeżeli ubezpieczyli się od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w tym zakresie przy wykonywaniu tych zawodów.
Trzeba również podkreślić, że obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC nie dotyczy przedsiębiorców, którzy nie prowadzą usługowo ksiąg rachunkowych (w rozumieniu art. 76a ust. 1 ustawy o rachunkowości), tylko podatkową księgę przychodów i rozchodów, ewidencje dla celów VAT czy ryczałtu i sporządzają deklaracje podatkowe. Oczywiście jednak mogą oni zawrzeć taką umowę dobrowolnie (jest to nawet uzasadnione). Gdyby jednak działalność taką wykonywał np. doradca podatkowy, wystąpiłaby konieczność wykupienia przez niego ubezpieczenia OC. Doradca podatkowy musi bowiem wykupić takie ubezpieczenie w odniesieniu do szkód wyrządzonych przy wykonywaniu czynności, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o doradztwie podatkowym, a więc wszystkich czynności doradztwa podatkowego. Wynika to z art. 44 ust. 1 ustawy o doradztwie podatkowym.
Warto zaznaczyć, że w sytuacji gdy przedsiębiorca nieposiadający uprawnień prowadziłby działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz wykonywania czynności doradztwa podatkowego, które nie są zastrzeżone dla podmiotów uprawnionych, nie spowoduje to zwiększenia minimalnej sumy gwarancyjnej jego obowiązkowego ubezpieczenia OC. Wynosiłaby ona wtedy również 10.000 euro.