w każdej firmie i instytucji !
Ubezpieczenie OC biura rachunkowego
Ubezpieczenie OC biura rachunkowego
Źródło: Redakcja Zeszytów Metodycznych Rachunkowości
Otwieram biuro rachunkowe. Jaką kwotę ubezpieczenia OC powinienem wykupić na 2022 r.? Czy zależy ona od rzeczywiście wykonywanych przeze mnie czynności?

Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC za szkody wyrządzone w związku z działalnością w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nakłada art. 76h ust. 1 ustawy o rachunkowości.

Minimalną sumę gwarancyjną ubezpieczenia OC, w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte umową ubezpieczenia OC, określa § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 6 listopada 2014 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przedsiębiorców wykonujących działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1616). Wynosi ona równowartość w złotych 10.000 euro. Kwotę tę ustala się przy zastosowaniu kursu średniego euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski po raz pierwszy w roku, w którym umowa ubezpieczenia OC została zawarta (§ 4 ust. 2 rozporządzenia).

Do przeliczenia minimalnej sumy gwarancyjnej ubezpieczeń OC za szkody wyrządzone w związku z usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych zawieranych w 2022 r. stosuje się średni kurs ogłoszony przez NBP z 3 stycznia 2022 r., który wyniósł: 4,5889 zł. W związku z tym minimalna suma gwarancyjna dla umów zawieranych w 2022 r., w stosunku do jednego zdarzenia, wynosi: 45.889 zł (tj. 10.000 euro × 4,5889 zł/euro).

Obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC za szkody wyrządzone w związku z działalnością w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nie mają biegli rewidenci oraz doradcy podatkowi, jeżeli ubezpieczyli się od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w tym zakresie przy wykonywaniu tych zawodów.

Trzeba również podkreślić, że obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC nie dotyczy przedsiębiorców, którzy nie prowadzą usługowo ksiąg rachunkowych (w rozumieniu art. 76a ust. 1 ustawy o rachunkowości), tylko podatkową księgę przychodów i rozchodów, ewidencje dla celów VAT czy ryczałtu i sporządzają deklaracje podatkowe. Oczywiście jednak mogą oni zawrzeć taką umowę dobrowolnie (jest to nawet uzasadnione). Gdyby jednak działalność taką wykonywał np. doradca podatkowy, wystąpiłaby konieczność wykupienia przez niego ubezpieczenia OC. Doradca podatkowy musi bowiem wykupić takie ubezpieczenie w odniesieniu do szkód wyrządzonych przy wykonywaniu czynności, o których mowa w art. 2 ust. 1 ustawy o doradztwie podatkowym, a więc wszystkich czynności doradztwa podatkowego. Wynika to z art. 44 ust. 1 ustawy o doradztwie podatkowym.

Warto zaznaczyć, że w sytuacji gdy przedsiębiorca nieposiadający uprawnień prowadziłby działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz wykonywania czynności doradztwa podatkowego, które nie są zastrzeżone dla podmiotów uprawnionych, nie spowoduje to zwiększenia minimalnej sumy gwarancyjnej jego obowiązkowego ubezpieczenia OC. Wynosiłaby ona wtedy również 10.000 euro.

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.