Pierwszym krokiem na drodze do zdobycia kwalifikacji ACCA jest rejestracja w organizacji.
Kwalifikacja ACCA opiera się na 3 fundamentach, tj. wiedzy, doświadczeniu i etyce, które są niezbędne do wypełnienia przed aplikowaniem o członkostwo w ACCA.
- Wiedza - to zdanie lub zaliczenie 13 egzaminów ACCA.
- Doświadczenie - to wykazanie się 36-miesięcznym stażem w finansach oraz zdobyciem konkretnych kompetencji potwierdzonych przez przełożonego lub mentora.
- Etyka - to zaliczenie modułu Ethics and Professional Skills Module (dostępnego dla studentów ACCA po zalogowaniu w myACCA) potwierdzające znajomość zasad etyki w zawodzie finansisty.
Co ważne, do rozpoczęcia kwalifikacji ACCA nie trzeba mieć doświadczenia zawodowego ani wiedzy finansowej. Nie jest wymagane wyższe wykształcenie. W Polsce wykształcenie średnie (ukończone liceum i zdany egzamin maturalny) jest wystarczające do przystąpienia do zdobywania kwalifikacji ACCA. W praktyce korzystnie jest rozpocząć ACCA na studiach np. na kierunku finansowym, szczególnie gdy jest on akredytowany, wówczas zyskuje się dodatkowe zwolnienia z egzaminów ACCA.
Ze względu na międzynarodowy charakter kwalifikacji ACCA wszystkie egzaminy przeprowadzane są w języku angielskim, w związku z czym konieczna jest jego znajomość w stopniu co najmniej średnim. Na każdym poziomie część pytań egzaminacyjnych wymaga wykonania obliczeń, dlatego też dobra znajomość matematyki może okazać się niezbędna. Na stronie internetowej https://studentvirtuallearn.accaglobal.com/ dostępne jest wirtualne centrum testowe, w którym można sprawdzić wymagane przez ACCA kompetencje w zakresie języka angielskiego i matematyki.
Źródło: https://accapolska.pl/